До складу підготовчих робіт входять:
- Огородження ділянки;
- Астановити відповідні попереджуючі написи. вказівки та ін;
- Розчищення території;
- Демонтаж існуючих будівельних конструкції;
- Підключення до тимчасового водопостачання та електропостачання;
- Розбиття, розробка і влаштування дренажних систем , відвід поверхневих і ґрунтових вод , зміцнення та ущільнення ґрунтів;
- Геодезичні роботи по розбиванню осей споруджуваних споруд і встановленню відповідних геодезичних знаків;
- Улаштування тимчасових доріг та мереж будівельного майданчика ;
- Влаштування будівельного містечка;
На території будівельного майданчика можуть перебувати лінії електромереж, електрозв’язку та інших комунікацій, що ускладнюють будівництво. Тому їх переносять в певні місця, які визначаються проектом.
Деякі зелені насадження на території, які планується зберегти, повинні бути захищені або пересаджені. Чагарники та дерева закривають за допомогою огорож, інші спилюють.
Родючий шар землі, який знімається бульдозерами та укладається в спеціальні місця зберігання, в подальшому застосовується для озеленення ділянки. Частини будівель з дерева або металу, які можуть бути використані в подальших роботах, розбираються на окремі стійкі елементи. При підготовці будівельного майданчика до майбутніх робіт, активно використовується різна будівельна техніка з навісним обладнанням.
Планування території
Планування території майбутньої будівельної площадки необхідна для того, щоб надати ділянці вид і форму, придатну для проведення успішних будівельних робіт. У процесі планування проводиться прибирання території, вирівнюється рельєф, створюються умови для максимального відведення опадів, поліпшується зовнішній вигляд.
Перед початком планування ділянку очищають від сміття, з нього повинен бути зрізаний родючий шар, захищені або прибрані дерева і чагарники. Потім ділянку вирівнюється за допомогою бульдозера, які переносить і рівномірно розподіляє земляні маси.
Вирівнювання рельєфу
Для вирівнювання рельєфу зазвичай використовується бульдозер. Особливо важливо вирівнювання рельєфу на місцевості з пагорбами та нерівностями, а також на ділянках великої площі. Горби зрізаються за допомогою будівельної техніки, котловани та ями засипаються грунтом та ущільнюються. Роботи по вирівнюванню рельєфу починаються з найнижчих точок, грунти можуть бути переміщені на десятки метрів. Всі новостворені шари грунту необхідно ущільнити.
Видалення нерівностей ділянки
Щоб створити з території з різноманітним рельєфом ділянку з рівною поверхнею, перш за все проводяться роботи по розмітці рівня ділянки. Якщо територію необхідно підняти, рівень поверхні прирівнюється до найвищої точки ділянки. Якщо ж ділянку необхідно просто вирівняти, будівельники орієнтуються на середній рівень поверхні території, знімають грунт з високих місць, перерозподіляючи його на найнижчі точки ділянки.
Відсипання (засипка) ям / доріг (при підготовці будівельного майданчика)
Обов’язковими процедурами для створення території для будівництва є відсипання западин, ям, канав, грунтових доріг та вирівнювання поверхні. Ця процедура прибирає всі небажані нерівності, місця скупчення дощових вод, які створюють несприятливі умови та можуть зашкодити проведенню будівельних робіт. Для відсипки застосовуються вторинні сипучі матеріали: бій бетону або цегли, пісок. Для відсипки та вирівнювання поверхні ділянки застосовується будівельна спецтехніка і геодезична розмітка.
Видалення / згладжування пагорбів (при підготовці будівельної майданчики)
При підготовці ділянки для будівельних робіт проводиться обов’язкове вирівнювання місцевості. Залежно від індивідуальної будови рельєфу виконуються роботи з відсипання або виїмки грунту, які згладжують нерівності рельєфу. Поверхневе відсипання – створення рівномірного шару сипучих матеріалів або ґрунту із застосуванням будівельної спецтехніки. Вибір для таких робіт матеріалів залежить від побажань замовника. Найбільш часто використовується піщано-гравійна суміш та вторинні сипучі матеріали.
Вирубка дерев (при підготовці будівельного майданчика)
Багато земельних ділянок заростають чагарниками, деревами, що стоять на заваді будівельних робіт. Саме тому багато насаджень доводиться вирубувати, а пні що лишилися – викорчовувати. Для того щоб очистити територію від рослинності, використовується спеціальна техніка, яка полегшить розчищення території. Для цих цілей використовуються трактори, лебідки, екскаватори, бульдозери. Найбільш складні роботи доводиться виконувати по очищенню територій, зарослих сосновими породами та мають потужну кореневу систему.